Helytörténeti blog

Ilonka rejtélyes képeslap albuma és levelei (3. rész)

A képeslapon a régi jánoshidai fa szerkezetű híd látható.

Emlékül

Szeresd a virágot és ne féltsd szívedet;
mert ki azt szereti, rossz ember nem lehet.
Tudod mi a virág? A földnek jósága.

Ezt írtam 1914. XI. hó 14-én.

szerető kedves testvéred
Ilonka
Jászfényszaru

Ilonka rejtélyes képeslap albuma és levelei (1. rész)

A Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár gyűjteményében található a Kiss József helytörténeti kutató által gyűjtött Jászsági Album harmadik része. A töredékes album egykor feltehetően tizenhat darabból állt, de mára belőle kettő darab sajnos elveszett. Az album címoldalán magyaros virágmotívumok és a Jászkürt ábrája látható „Jászsági Album / III.” felirattal. A benne található képek és a feliratok alapján egyértelműen beazonosítható, hogy az album fotói képeslapokból lett összeállítva és valaki később az egyes lapokat sorszámmal látta el.

1943 Don-kanyar

1943. január 12-én a szovjet Vörös Hadsereg csapatai megindították támadásukat Uriv térségében a 2. magyar hadsereg ellen. A Don-kanyar 208 km-es szakaszán fegyveres szolgálatot teljesítő 207.000 főnyi honvédnek a -30 -35 fokos hidegben kellett ellenállni a hideg és az éhség mellett a túlerőben lévő szovjetekkel szemben. A harcok során január 16-ra a magyar hadsereg három részre szakadt és felbomlott.

Utcaneveink nyomában - Kossuth Lajos út (2.)

Az utca a mai nevét feltehetően 1920 körül kaphatta. Udvardi és kossuthfalvi Kossuth Lajos (1802‒1894) a magyar történelem egyik legismertebb politikusa. Családja tót gyökerű a középkortól nemesi rangú família. Kossuth Lajos Monokon született. Édesapja Kossuth László, édesanyja Weber Karolina. Sátoraljaújhelyi és eperjesi tanulmányai után Pesten 1823-ban ügyvédi diplomát szerzett. Ezt követően Zemplén vármegyében tevékenykedett. Már az 1825-ös reformországgyűlésen részt vett.

Utcaneveink nyomában - Kossuth Lajos út (1.)

A város egyik ősi utcája. Jól látható az 1791-es térképen is. 1854-ben Belső sornak írták a térképen. Régi, ma már nem használt népi elnevezése „Bíró Misa uccája”. Ugyanis a 75. szám alatt élt Harangozó Mihály (1852.07.13‒1930.03.23.), aki 1901 és 1908 között Jászfényszaru nagyközség főbírája volt.